Zdaniem eksperta - Jadwiga Chabior, dyrektor HR kierująca Departementem Rekrutacji w Banku Millennium




Praca - serwis zawierający kilka przydatnych artykułów dotyczących rynku pracy.




Przyrost sprzedaży produktów bankowych przekłada się na ilość pracy w tzw. "wsparciu". Więcej rachunków, kart, kredytów, to większe zapotrzebowanie na analityków kredytowych, administratorów rachunków itd.
Zeszły rok był czasem intensywnej rekrutacji sprzedawców prowadzonej przez banki. Teraz chyba już ten impet osłabł?

Rzeczywiście, w ciągu pierwszych miesięcy roku spadła liczba ofert. Nie musi to jednak oznaczać, ze rynek finansowy nasycił się sprzedawcami. Skala "ruchu" jest pochodną kilku czynników: planów rozwojowych, restrukturyzacyjnych, fluktuacji oraz koniunktury gospodarczej. Nigdy nie możemy być pewni, że jutro sytuacja nie zmieni się.
Kto, oprócz sprzedawców, może liczyć na zatrudnienie?

Banki potrzebują analityków, informatyków, dealerów, specjalistów od zarządzania infrastrukturą, ludzi biegłych w gwarancjach, product managerów itd. Te potrzeby są mniej widoczne, bowiem stosunek liczby ludzi pracujących bezpośrednio z klientami do pozostałych wynosi mniej więcej 70 do 30. Jeszcze sześć lat temu relacja ta była odwrotna.
Czy łatwo przejść z instytucji finansowej do działu finansowego w przedsiębiorstwie lub odwrotnie?

Przypadki przejścia z instytucji finansowej do działów finansowych przedsiębiorstw są dosyć częstą praktyką. W drugą stronę – ruch jest rzadki i jeżeli już ma miejsce, to dotyczy niższych stanowisk. Praca w banku daje możliwość poznania specyfiki różnych branż oraz uczy kompleksowego patrzenia na firmę. W dziale finansowym przedsiębiorstwa – umożliwia zdobycie wiedzy i doświadczenia specyficznego dla konkretnej branży.
Czy w Polsce jest miejsce dla nowych instytucji finansowych, a tym szansa na większe zapotrzebowanie na finansistów?

Polski rynek bankowy rozwija się ciągle, stwarzając okazję wejścia nowych instytucji finansowych. Ponadto banki będą oferowały nowe miejsca pracy wraz ze zwiększaniem swojego udziału w rynku. Przyrost sprzedaży produktów bankowych przekłada się na ilość pracy w tzw. "wsparciu". Więcej rachunków, kart, kredytów, to większe zapotrzebowanie na analityków kredytowych, administratorów rachunków itd.


Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w serwisie Pracuj.pl.

artykuły o rynku pracy w Polsce:

- główna strona







praca.podstrona.pl istnieje od połowy 2006 roku. Polityka prywatności