Zdaniem eksperta - Edyta Górecka, dyrektor personalna Masterlink Polska




Praca - serwis zawierający kilka przydatnych artykułów dotyczących rynku pracy.




Z punktu widzenia kandydatów ważne jest, że w grupie specjalistów Transport, Logistyka, Spedycja (tych z doświadczeniem, ale i tych zaraz po studiach kierunkowych) daje się odczuć wyraźny niedobór kadr.
Czym różni się spedycja od logistyki?

Najtrafniejsza definicja odwołuje się do procesu logistycznego, czyli przepływu materiału (surowca, produktu bądź informacji) oraz towarzyszące mu elementy dodatkowe, takie jak: bazy danych, magazyny, pakowanie na zlecenie (ang. co-packing), drogi transportowe. Spedycja jest owym "przepływem" wraz z elementami dodatkowymi, takimi jak: optymalizacja wykorzystania przestrzeni przeładunkowej, przeładunek i magazynowanie czy projektowanie efektywnych tras przejazdów.
Co czeka polski rynek TSL (transport-spedycja-logistyka) w najbliższym czasie?

Rozwój rynku przypomina ewolucję firmy logistycznej: od pojedynczych transportów, przez bardziej wyrafinowane usługi, aż do zarządzania przepływami informacji. Ci operatorzy logistyczni, którzy posiądą tę ostatnią umiejętność, staną się prawdziwymi integratorami łańcuchów dostaw swoich klientów. Bardzo dynamicznie rozwija się rynek dostaw nie tylko pomiędzy firmami, ale również rynek dostaw bezpośrednio do klienta końcowego (ang. B2C – business to customer). Tutaj perspektywa rozwoju wiąże się z takimi usługami, jak doręczenie za pobraniem czy zapewnienie dokumentów zwrotnych.
Czy rozwój branży przekłada się na pracę w tym sektorze?

Tak. Firmy TSL postrzegane są jako atrakcyjne miejsca pracy i wielu młodych wybiera studia związane z logistyką i transportem. Dzięki temu, na rynku można zaobserwować rosnącą podaż dobrze przygotowanych i ambitnych absolwentów lub studentów ostatnich lat.

Z drugiej strony, pogłębiająca się specjalizacja w branży powoduje, że w firmach TSL powstają obszary eksperckie, które koncentrują specjalistów najwyższej klasy o unikatowych umiejętnościach i doświadczeniu. Tacy pracownicy, ponieważ jest ich niewielu w skali całego kraju, są szczególnie cenni dla organizacji, a co za tym idzie – trudni do "zdobycia" na rynku pracy.

Z punktu widzenia kandydatów ważne jest, że w grupie specjalistów TLS (tych z doświadczeniem, ale i tych zaraz po studiach kierunkowych) daje się odczuć wyraźny niedobór kadr.


Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w serwisie Pracuj.pl.

artykuły o rynku pracy w Polsce:

- główna strona







praca.podstrona.pl istnieje od połowy 2006 roku. Polityka prywatności