Formularz aplikacyjny - jak go wypełnić?

nazwa.pl - Lider rynku domen w Polsce

krajniak.nazwa.pl

Domena jest utrzymywana na serwerach nazwa.pl

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności.
Akceptuję, nie pokazuj więcejPraca - serwis zawierający kilka przydatnych artykułów dotyczących rynku pracy.
W dużych koncernach, do których aplikuje się wielu absolwentów, selekcja zaczyna się zwykle od formularza aplikacyjnego. Jak go dobrze wypełnić?

Przede wszystkim staraj się maksymalnie podporządkować formie, jaką narzuca formularz. Jeśli nie masz czegoś wyjątkowego do napisania, unikaj zostawiania w formularzu pustych miejsc a w zamian dołączania innych dokumentów (poza tymi, o które proszą autorzy formularza – np. referencji). Staraj się też zmieścić w objętości poszczególnych rubryk, bez pisania bardzo drobnym maczkiem. Być może to samo można wyrazić bardziej zwięźle? Będzie łatwiej, jeśli najpierw napiszesz wszystko na brudno, zredagujesz i dopiero wpiszesz do formularza.

Formularze powstały dlatego, że firmy otrzymują mnóstwo aplikacji od absolwentów, a każdy z nich pisze inny życiorys. Formularz ułatwia firmie poznanie kandydata od tej strony, od której chciałaby – w końcu to dział rekrutacji ustala pytania, takie, jakie go interesują. Dlatego najczęściej na pytania najważniejsze będzie w formularzu najwięcej miejsca na odpowiedź (chyba że są to pytania zamknięte, albo dotyczące podania tylko jednej liczby, np. średniej ocen).

Po tym, jakie pytania zawiera aplikacja i jak wiele miejsca pozostawiono na odpowiedź, można wiele wyczytać. Jeśli np. jest kilka szczegółowych pytań dotyczących znajomości języków, firma pyta o to na jakim poziomie w danym języku mówimy, piszemy, czytamy i rozumiemy ze słuchu, to prawdopodobnie jest to dla niej ważne. Oznaczać to może, iż osoby, które nie znają dobrze ani jednego języka obcego mają tam małe szanse.

Podobnie jest z pytaniami otwartymi. Jeśli na odpowiedź przeznaczono pół strony, nikt nie oczekuje, że kandydat zostawi to miejsce puste. Często w pytaniach otwartych firma pyta o różne sytuacje z życia kandydata – jak sobie poradził w sytuacji stresowej, w chwili gdy musiał przejąć w grupie inicjatywę itp. Warto dłużej zastanowić się, jaką sytuację opiszemy i jak zostanie ona odebrana przez czytającego. To nie musi być opis dotyczący wcześniejszych doświadczeń zawodowych czy uczelnianych. Jeśli w formularzu jest pytanie o przywództwo, w pełni uzasadniony może być opis sytuacji z harcerstwa czy drużyny sportowej.

Niektóre firmy dostają tak wiele aplikacji, że nie są w stanie ich przeczytać. Dlatego wprowadziły formularze, których wstępnej selekcji dokonuje komputer ze specjalną przystawką skanującą (być może widziałeś takie urządzenie, na uczelni czasem w ten sposób sprawdza się testy egzaminacyjne). Najczęściej taki test można rozpoznać po tym, iż musimy go wypełnić ołówkiem i drukowanymi literami, a na brzegu kartki znajduje się coś na kształt kodu kreskowego dla komputera. Ważne jest wtedy spełnienie wszystkich wymogów formalnych stawianych w formularzu (np. zakreślanie odpowiedzi poprzez zarysowanie małego prostokącika, a nie przez postawienie krzyżyka), oraz pisanie czytelnie, najlepiej drukowanymi literami. Inaczej komputer może mieć kłopoty. Formularz powinien być wypełniony estetycznie. Często zdarzają się takie, na których widać ślady gumki niemal wszędzie. Lepiej zawczasu przewidzieć możliwość korekt i na Dniach Kariery czy w biurze AIESECu zaopatrzyć się w dwa lub nawet trzy formularze.

A przed ich wypełnieniem najlepiej przeczytać dokładnie broszurę rekrutacyjną, którą zwykle można dostać razem z formularzem. Może ona zawierać sporo ciekawych wskazówek.
Monika Misztal, Graduate Activity Manager, Master Foods Polska:
Formularz aplikacyjny jest w wielu firmach najpopularniejszą formą zdobywania informacji o kandydatach do pracy i narzędziem służącym wstępnej selekcji do kolejnych etapów rekrutacji. Dlaczego firmy często preferują tę formę aplikacji w odróżnieniu od samodzielnie skonstruowanego przez kandydata życiorysu i listu motywacyjnego? Jest kilka powodów. Formularz aplikacyjny jest skonstruowany w oparciu o potrzeby danej firmy i zbiera te informacje, które są dla niej istotne. Uporządkowana forma aplikacji ułatwia ich czytanie i analizę, dzięki czemu łatwiejszy jest wybór najbardziej interesujących.

Niektóre firmy w ogóle nie przyjmują cv i listów motywacyjnych w tradycyjnej formie, prosząc wszystkich kandydatów o odesłanie wypełnionych aplikacji. Master Foods Polska daje kandydatom większą dowolność. Kandydat może wybrać taką formę aplikowania, która mu bardziej odpowiada.

Jeżeli aplikujący decyduje się na formularz, powinien go starannie wypełnić. Pytania zawarte w formularzu MFP można pogrupować na kilka części: część poświęconą na dane osobowe, część dotyczącą wykształcenia, umiejętności kandydata, jego doświadczeń zawodowych. Ostatnia część formularza ma zastąpić list motywacyjny. Dodatkowo w tej części kandydat jest proszony o przeprowadzenie krótkiej analizy wskazanych parametrów biznesowych firmy oraz opisanie sytuacji, w których miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przekonywania, przywództwa, itp.

Niektóre pytania zawarte w formularzu pozornie nie mają znaczenia z punktu widzenia rekrutacyjnego. Takim pytaniem jest np. gdzie dowiedziałeś się o możliwości pracy w naszej firmie? Takie pytania są również ważne dla pracodawców np. przy przygotowywaniu statystyk i planowaniu aktywności, ale mówią też o tym, w jaki sposób kandydat poszukuje pracy. Ważne jest, aby aplikujący poważnie podszedł do wszystkich pytań w formularzu i starał się na nie odpowiedzieć. Niektóre pytania są dość trudne, wymagają większego przemyślenia, często pogłębienia pewnych informacji i ich przeanalizowania. Unikanie odpowiedzi na te pytania niezbyt dobrze świadczy o kandydacie.

Nagminnie zdarzającym się błędem popełnianym przez aplikujących jest wypełnianie formularzy "na kolanie", w pośpiechu, podczas targów pracy. Taki formularz jest przygotowany niestarannie, a odpowiedzi na pytania nie są wyczerpujące. Szczerze to odradzam – pośpiech przy przygotowywaniu aplikacji do firmy nie jest wskazany. Warto przestudiować materiały, które firmy dystrybuują na targach lub prezentacjach, poszukać dodatkowych informacji w Internecie. Nie zapominajmy, że pracodawcy cenią osoby dociekliwe, które aktywnie poszukują rozwiązań, a nie takie, które "chodzą na skróty".


Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w serwisie Pracuj.pl.

artykuły o rynku pracy w Polsce:

- główna stronapraca.podstrona.pl istnieje od połowy 2006 roku. Polityka prywatności